Why can’t teachers do the math?

Someone please explain to me why a 100 sheet spiral wide ruled notebook costs $1.75 and the 70 page version cost only 20¢?

On the school supply list: Six 100 sheet spiral wide ruled notebooks totaling $10.50 (before tax) VS six 70 sheet spiral wide ruled notebooks totaling $1.20 (before tax).

Am I smarter than a 4th grade teacher when it comes to economics?

I am still only getting started with the school supply list this year. Another item on the list that I don’t get is 3 glue sticks. Oh, well glue sticks come in packages of 1, 2, 4 or 6! Where are these teachers coming up with their numbers? Must be that new math.

I case you’re wondering…I bought the 70 sheet notebooks, saved myself $9.30, and the teacher will just have to deal. Sorry.

Advertisements
Categories: Life | Tags: , , , , , | Leave a comment

Post navigation

Leave a reply, but please be kind. Name calling or profanity will not be allowed.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: